Mi az a fascia?
És miért nagyon fontos kiemelten foglalkozni vele?
A fascia, magyarul kötőszövet a teljes testünkön megszakítás nélkül áthaladó, mindent beburkoló hálózat.
Kötőszövet burkolja be izmainkat, csontjainkat, belső szerveinket, az ereket, idegeket és ez a mindent átszövő kapcsolat egyúttal lehetővé teszi, hogy az egymástól távoli működési egységek, szervek, szövetek kommunikálhassanak egymással. A fascia magas víztartalommal rendelkező szövet. A magas víztartalom mellett rostos elemekből épül fel, melyek közül legjelentősebb a kollagén és elasztán. Ezek aránya annak függvényében változik, hogy pontosan milyen funkciót lát el az adott fascia, hiszen nem egyforma a szakítószilárdsága például az izmainkat burkoló és a belső szerveink falát alkotó kötőszövetnek.
Biztosítja: - A mozgást (mobilitás), hiszen a fascia nagymértékben mobilizálható. - A test stabilitását (tartás), pl.: a nagy szakítószilárdságú, magas kollagéntartalmú fasciák (ízületeknél). - A keringési rendszerünk működését és az anyagcserét, mivel az erek és a nyirokerek egyaránt a fasciába futnak. A fasciák mobilitásának függvénye az erek, nyirokerek átjárhatósága, ezáltal a tápanyagok eljuttatása a sejtekhez, illetve az anyagcsere végtermékeinek elszállítása. - Érzékelés és információ szállítás. A fascia érző receptorokat és idegvégződéseket tartalmaz. Mechanikai, kémiai (hormonok), hő- és egyéb hatásokra képes reagálni, melyek molekuláris szinten idéznek elő változást a facián belül, mely változásokat mintegy információként tovább szállítják. Ezen információk hatással vannak a szomszédos és a távoli testrészek működésére egyaránt. Tehát ha "nincs jó bőrben" a fascia, az hibás érzékeléshez, a hibás érzékelés pedig kóros mozgásfolyamatokhoz/működéshez vezet. - Védelmi feladatokat lát el. Fontos a jól funkcionáló fascia hálózat a megfelelő immunválasz kialakulásához.
Összefoglalva: Mivel számtalan receptort (érző idegvégződést) tartalmaz, gyakorlatilag önálló érzékszerv a testünkön belül. Érzékeli a testre, szervezetre ható külső és belső hatásokat, helyzetértékelést készít és az erről készített információt továbbítja, befolyásolva ezzel mozgásunkat, a testtartást, szervezetünk, szervrendszereink működését.
A legfontosabb ingere a mozgás!
A fascia alapállományának nagy része víz, melynek mennyisége, ha csökken, a kollagénrostok közt olyan hibás keresztkapcsolatok jönnek létre, melyek az elmozdulást, a szövetek nyújthatóságát és mobilitását gátolja.
Mitől csökkenhet a fascia víztartalma?
Természetesen a mozgáshiány miatt, de fontos a megfelelő folyadékbevitel és táplálkozás is, mivel a kevés folyadék, a magas cukor és sóbevitel szintén nagymértékben rontja a fascia minőségét. Mozgás hiányában a fascia rétegei nem lesznek képesek egymáson elcsúszni, összetapadnak és kóros mozgásminták megjelenését eredményezik, melyek mozgásszervi panaszok kialakulásához vezetnek. Az összetapadt fascia gátolhatja a mozgást, az érzékelést és végső esetben a keringést is.
A fascia nem gondolkodik, hanem ingerekre reagál. Ezért helyes életmód mellett is lehetnek olyan tényezők (egy sérülés, helytelen testtartás, egyoldalú munkaterhelés, fájdalom, de még a műtéti hegek is), melyek negatívan befolyásolhatják a fascia működését. Ha e mellé helytelen életmód (mozgás hiánya, helytelen táplálkozás és folyadékbevitel) is társul, akkor pedig teljes lesz a káosz.